Home » Aktualności » Zalecenia dla użytkowników aparatów słuchowych – wskazówki na 20 dni

Zalecenia dla użytkowników aparatów słuchowych – wskazówki na 20 dni

 1. Powiedz rodzinie i bliskim o swoich kłopotach ze słuchem.
 2. Podczas rozmowy patrz na rozmówcę. Czytanie z ust poprawi rozumienie wypowiedzianych przez niego słów. Również obserwowanie mimiki twarzy oraz gestykulacji będzie dodatkową pomocą w komunikacji.
 3. Zwróć uwagę na to w jakiej odległości znajdujesz się od osoby mówiącej. Bliżej znaczy lepiej. Zrozumiałość mowy będzie lepsza, jeśli na wykładach lub w teatrze będziesz zajmować miejsca w pierwszych rzędach. W restauracji usiądź naprzeciwko osoby z którą będziesz rozmawiać.
 4. Zwróć uwagę na otoczenie w miejscach, w których przebywasz. W restauracji zajmij miejsce z dala od otwierających się drzwi, uchylonych okien. Podczas rozmowy w domu wycisz radio.
 5. Nie przesadzaj: w pierwszych dniach używania aparatu słuchowego zakładaj go na 4 godziny dziennie. W miarę upływu czasu noś aparat dłużej, aby ostatecznie korzystać z niego od rana do wieczora.
 6. Wiele budynków użyteczności publicznej wyposażonych jest w pętlę indukcyjną. W miejscach takich jak teatr, sala wykładowa, kościół aparat słuchowy może odbierać dźwięki mowy bez hałasów otoczenia właśnie za pomocą cewki indukcyjnej. Aby z niej korzystać wybierz odpowiedni program. Jeżeli nie wiesz, czy możesz skorzystać z takiej możliwości, zapytaj o to swojego protetyka.
 7. Podziel się z bliskimi i rodziną następującymi poradami, które ułatwią życie:
  – Mów wyraźnie i bez potrzeby podnoszenia głosu.
  – Stań na wprost swojego rozmówcy.
  – Podejdź bliżej do swojego rozmówcy.
  – Pamiętaj, że rozmowa przez kilka pomieszczeń nie zawsze jest możliwa nawet w przypadku  osób dobrze słyszących.
 8. Czy możesz zredukować hałas? Zamknięcie drzwi lub okna z pewnością poprawi komfort słuchania. Być może dostępny jest bardziej cichy pokój, w którym prowadzenie rozmowy będzie znacznie prostsze?
 9. Nie obawiaj się przerwać czyjąś wypowiedź, jeśli podczas rozmowy coś pozostaje dla Ciebie niezrozumiałe. Poproś rozmówcę o powtórzenie lub użycie innego sformułowania.
 10. Nawet z pomocą aparatu słuchowego słyszenie dla osób z ubytkiem słuchu jest trudniejsze niż w przypadku osób dobrze słyszących. Pamiętaj o tym, że jeżeli tylko potrzebujesz przerwy w rozmowie warto poprosić o nią swojego rozmówcę.
 11. Zwróć uwagę na akustykę pomieszczeń w których przebywasz. Pokoje o dużej pogłosowości, takie jak łazienka oraz salony o gładkich ścianach, odbijają dźwięki sprawiając, że ich zrozumiałość jest pogorszona. Do prowadzenia rozmów zdecydowanie są lepsze pomieszczenia, w których znajdują się dywany, zasłony oraz obraz, które „pochłaniają” dźwięki.
 12. Zrób sobie krótką przerwę i zrelaksuj się. Co najbardziej lubisz robić? Możesz przejść się na spacer na świeżym powietrzu, poczytać książkę, wyjść do ogrodu, itd.
 13. W rozmowach, które odbywają się w dużych grupach, trudno jest zrozumieć kilka osób wypowiadających się jednocześnie. Możesz zaplanować, aby każdy mówił po kolei, nie przekrzykując się nawzajem. Czasami jest to trudne, ale z pewnością pozwoli nadążać za konwersacją.
 14. Nigdy nie udawaj, że zrozumiałeś wypowiadane przez rozmówcę zdanie. To często prowadzi do nieporozumień. Poproś o powtórzenie lub spytaj: „Czy dobrze Cię rozumiem? Powiedziałeś, że…?
 15. Oprócz aparatów słuchowych pomóc w słyszeniu mogą dodatkowe urządzenia takie jak: wzmacniacze telefoniczne, wibrujące budziki czy świetlne dzwonki do drzwi. Zapytaj o nie swojego protetyka słuchu.
 16. Porozmawiaj z innymi o swoich kłopotach ze słuchem. Na początku najlepiej jest zwrócić się do bliskiej Ci osoby, z pewnością znajdziesz u niej wsparcie i zrozumienie.
 17. Czy stosujesz się do przedstawionych wcześniej wskazówek dotyczących na przykład zajmowania miejsca w restauracjach lub salach wykładowych?
 18. Pamiętaj o robieniu sobie przerw!
 19. Twój aparat słuchowy może być wyposażony w programy przeznaczone do różnych sytuacji akustycznych, na przykład w program do prowadzenia rozmów telefonicznych, czy też w program do słuchania w hałasie. Zapytaj o ich dostępność swojego protetyka słuchu.
 20. Pamiętaj, by raz na jakiś czas wracać do niniejszych wskazówek by przypomnieć sobie wszystkie zalecenia, które mogą ułatwić Ci słyszenie, a co za tym idzie, poprawią komfort Twojego życia.