Home » Aktualności » Oznaki ubytku słuchu u dziecka

Oznaki ubytku słuchu u dziecka

Jeżeli podejrzewamy, ze nasza pociecha ma problemy ze słyszeniem, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się do specjalisty celem przeprowadzenia badań diagnostycznych. Nigdy nie jest na to za wcześnie, ponieważ im szybciej zdiagnozowany zostanie ubytek słuchu i im wcześniej dziecko zostanie zaopatrzone w aparat słuchowy, tym lepiej będą się rozwijały jego umiejętności językowe. Dzieci z ubytkiem słuchu mogą rozwijać mowę i zdolności językowe pod warunkiem, że zostaną zaopatrzone w aparat słuchowy przed 6 miesiącem życia. Dlatego bardzo ważne jest to, by jak najszybciej zdiagnozować i leczyć ubytek słuchu.

Przygotowaliśmy dla Was listę zachowań dziecka, które mogą świadczyć o tym, że dziecko ma problemy ze słyszeniem:

  1. Brak zdolności lokalizowania źródła dźwięku (np. odwrócenia głowy w kierunku osoby mówiącej). Dzieci prawidłowo słyszące w wieku 5-6 miesięcy starają się zlokalizować źródło dźwięku.
  2. Głośne dźwięki nie wywołują u dziecka reakcji, przestrachu.
  3. Dziecko siada zbyt blisko telewizora, zwiększa głośność, nie odpowiada na wołanie, nie dopytuje, co mówiliśmy. Ogólnie wymaga głośniejszego poziomu dźwięków.
  4. Dziecko często nie rozumie poleceń ustnych.
  5. Brak u niego typowej reakcji na dźwięki (np. brak reakcji na wołanie, brak reakcji na swoje imię w wieku około 6 miesięcy), również brak reakcji na polecenia (o ile dziecko nie patrzy na mówiącego, nie widzi jego ruchów).
  6. U dziecka w wieku około 6-8 miesięcy ustaje gaworzenie lub zmienia się ono w wysokie piski.
  7. Gaworzenie nie rozwija się w rozpoznawalne dźwięki mowy, następnie w słowa, w drugim roku życia dziecka.
  8. Dziecko często dotyka lub pociąga ucho. Skarży się na brzęczenie, dzwonienie, świst w uszach.

 

dzieci