Home » Aktualności » 15 powodów, dla których powinno się używać dwóch aparatów słuchowych

15 powodów, dla których powinno się używać dwóch aparatów słuchowych

 1. LEPSZE ROZUMIENIE MOWY

Nosząc dwa aparaty słuchowe znacznie łatwiej jest osiągnąć słyszenie wybiórcze, niż w przypadku używania tylko jednego aparatu. Oznacza to, że mózg może się nastawić na słyszenie konkretnej rozmowy. Osoby noszące dwa aparaty słuchowe znacznie lepiej rozumieją mowę niż ludzie używający tylko jednego aparatu.

 1. LEPSZE ROZUMIENIE MOWY W GRUPIE OSÓB, W TAKŻE W HAŁAŚLIWYM OTOCZENIU

Dzięki użyciu dwóch aparatów słuchowych poprawia się rozumienie mowy w trudnych sytuacjach akustycznych (w grupie osób i w hałaśliwym otoczeniu).

 1. LEPSZA ZDOLNOŚĆ OKREŚLANIA KIERUNKU, Z KTÓREGO DOCHODZI DŹWIĘK

Nazywa się to lokalizacją. Na przykład, w trakcie przebywania w większych skupiskach ludzi, lokalizacja pozwala na zorientowanie się, z której strony dobiega głos osoby, która się do nas zwraca, skąd dochodzą dźwięki w ruchu ulicznym lub głosy bawiących się dzieci. Mówiąc krótko: obuuszne słyszenie pozwala zorientować się, z jakich kierunków dobiegają dźwięki w każdej sytuacji.

 1. LEPSZA JAKOŚĆ DŹWIĘKU

Kiedy słuchamy dźwięków w systemie stereo, korzystamy z dwóch głośników dla uzyskania lepszej, ostrzejszej i bardziej naturalnej jakości dźwięku. To samo można powiedzieć o aparatach słuchowych. Używając dwóch aparatów słuchowych zwiększamy zakres słyszenia z kata 180 stopni, jak w przypadku korzystania z jednego aparatu, do pełnego kąta 360 stopni. Zapewnia to lepszą równowagę i jakość dźwięku.

 1. ŁAGODNIEJSZE BRZMIENIE

Korzystanie z dwóch aparatów wymaga mniejszego natężenia dźwięku, niż kiedy używamy tylko jednego aparatu. Oznacza to, że aparaty ustawione są na mniejszą głośność, co daje mniej zniekształceń i lepsze odtwarzanie wzmocnionego dźwięku.

 1. SZERSZY ZAKRES SŁYSZENIA

Osoba słysząca obuusznie może odbierać dźwięki dobiegające z większej odległości niż osoba, która słyszy tylko jednym uchem. Głos ledwo słyszalny jednym uchem z odległości 3 metrów, dzięki zaangażowaniu obu uszu może zostać usłyszany z odległości 12 metrów.

 1. LEPSZA IDENTYFIKACJA DŹWIĘKU

Często, gdy korzystamy tylko z jednego aparatu, wiele odgłosów i słów brzmi tak samo. Przy używaniu dwóch aparatów słuchowych, tak jak wtedy gdy słyszymy obojgiem uszu, rozróżnienie dźwięków jest łatwiejsze.

 1. AKTYWIZACJA OBOJGA USZU I STĄD MNIEJSZE POGŁĘBIANIE SIĘ UBYTKU SŁUCHU

Przy korzystaniu wyłącznie z jednego aparatu słuchowego, ucho niezaopatrzone w aparat może stopniowo tracić zdolność słyszenia i rozróżniania dźwięków. W literaturze fachowej nazywa się to efektem deprywacji słuchowej. Używanie dwóch aparatów słuchowych pozwala na słyszenie oby uszu. W rzeczywistości używanie tylko jednego aparatu przy obustronnym ubytku słuchu może być powodem szybszego pogłębiania się tego ubytku w uchu bez aparatu słuchowego.

 1. SŁUCHANIE JEST MNIEJ MĘCZĄCE, A SŁYSZENIE ZNACZNIE PRZYJEMNIEJSZE

Użytkownicy aparatów słuchowych użytkujący aparaty obuusznie twierdzą, że słuchanie i uczestniczenie w rozmowach jest znacznie przyjemniejsze, niż w przypadku używania tylko jednego aparatu. Dzieje się tak, ponieważ nie muszą oni wysilać się, aby usłyszeć coś tylko jednym uchem. Obuuszne słyszenie pozwala na życie w o wiele mniejszym stresie.

 1. POCZUCIE RÓWNOWAGI W SŁYSZENIU

Obuuszne słyszenie daje poczucie równowagi w odbiorze dźwięków, znane również jako efekt stereo. Używanie jednego aparatu stwarza nienaturalne wrażenie słyszenia dźwięków tylko jednym uchem.

 1. WIĘKSZY KOMFORT PRZY WYSTĘPOWANIU HAŁASU

W dwóch aparatach słuchowych można ustawić mniejsze natężenie głośności, niż byłoby to konieczne w przypadku tylko jednego aparatu. Dzięki temu dźwięki głośne są lepiej tolerowane.

 1. MNIEJ PISKÓW SPRZĘŻEŃ

Ustawienie mniejszej głośności zmniejsza ryzyko wystąpienia sprzężeń w aparatach słuchowych.

 1. MASKOWANIE SZUMÓW USZNYCH

Około 50% osób skarżących się na dzwonienie i szumy uszne zgłasza poprawę po rozpoczęciu korzystania z dwóch aparatów słuchowych. Gdy protezowane jest tylko jedno ucho, dzwonienie nadal pojawia się w uchu nie zaopatrzonym w aparat słuchowy.

 1. PREFERENCJA PACJENTA

Bezwzględna większość osób spośród tych, które cierpią na obustronny ubytek słuchu, a spróbowały słyszenia obuusznego i mają możliwość wyboru, decyduje się na używanie dwóch aparatów słuchowych.

 1. ZADOWOLENIE PACJENTA

Badania przeprowadzone na grupie 5 000 osób z obuusznym ubytkiem słuchu pokazały, że pacjenci protezowani obuusznie są ogólnie bardziej zadowoleni niż pacjenci, którzy zdecydowali się na tylko jeden aparat słuchowy.

 

12744120_1535209100105686_3315731500145376019_n